luxusní použité hodinky

Všechno (Ale Opravdu VŠECHNO) Co Potřebujete Vědět Při Výběru Luxusních Hodinek Z Druhé Ruky

Chystáte se pořídit si své první luxusní hodinky z druhé ruky? Potom je tento vyčerpávající průvodce přesně pro vás. Dozvíte se tady totiž opravdu vše, co je před výběrem a koupí dobré — ba dokonce spíše nutné — vědět, abyste měli jistotu, že vás vaše nové hodinky budou skutečně těšit, stanou se vaší pýchou, skvělou potenciální investicí, ale také třeba prvním kouskem vaší osobní kolekce. Řekneme si vše o tom, kde se trend luxusních hodinek vůbec vzal, které značky stojí v absolutním popředí, které typy hodinek existují, jaké různé mohu mít mechanismy, z jakých materiálů se vyrábějí, na čem závisí cena použitých hodinek, na co si dát při jejich koupi či prodeji pozor, a mnoho mnoho dalšího. Pojďme tedy na to. A když už se pohybujeme ve světě hodinek — samozřejmě chronologicky, tedy od historie.

HISTORIE LUXUSNÍCH HODINEK

V dnešní době, kdy je valná většina z nás po většinu dne přilepená k telefonu či jiné zářivé obrazovce, není zjistit kolik je zrovna hodin problém. Naopak. Díky tomu, že si telefon během dne zkontrolujeme v průměru šedesátkrát, máme o přibližně přesném času povědomí permanentně. Před chytrými telefony bylo nošení osobního ukazatele času relativně čerstvou záležitostí. Je tomu totiž teprve jen něco málo přes jedno století, kdy se objevily náramkové hodinky takové, jaké je dnes známe. Vše začalo na konci 19. století, kdy všichni úctyhodní pánové u sebe nosili nikoliv hodinky náramkové, nýbrž hodinky kapesní. Dámy však hodinky na zápěstích již v této době nosily, avšak společnost je považovala za pouhý trend v oblasti šperků a očekávala, že jejich obliba opět pomine. Jak víme, toto očekávání se nevyplnilo.

NÁRAMKOVÉ? NIKDY!

Náramkové hodinky v této době byly natolik ryze ženskou záležitostí, že se tehdy mnoho mužů nechávalo slyšet, že by raději vyšli na ulici v dámských šatech nežli s hodinkami na ruce. A tak hodináři nemohli jinak než uspokojit také mužskou část a pokračovat ve výrobě hodinek kapesního typu. Co se stalo naprostou revolucí v tomto přístupu byla až válka. Vojáci si totiž začali stěžovat na jejich nepraktičnost a neohrabanost, přičemž bez znalosti přesného času nebyli schopni uskutečňovat své pečlivě promyšlené plány a strategie. Kapesní hodinky jim však často vyklouzly či překážely. Zkrátka byly na obtíž. A tak si vojáci začali vyrábět řemínky z kůže, které jim umožní hodinky si na zápěstí pohodlně připnout a mít tak stoprocentně volné ruce a jistotu, že je cestou nevytratí.

V 80. letech 19. století potom německé císařské námořnictvo začalo všechny své muže vybavovat praktickými hodinkami na zápěstí, neboť už v této době dobře věděli, jak nesmírně důležité je přesně synchronizovat každý pohyb i úkon na moři. Věděli to také vojáci z Velké Británie, kteří během války v Jižní Africe, jenž se odehrávala na přelomu století, za pomocí součástek ze svých původních hodinek kapesních vyráběli vlastní provizorní náramkové typy vhodné do boje. A tak se začalo pomalu ale jistě schylovat k tomu, že hodinky nošené na zápěstí přestaly být jednou pro vždy pouze pomíjivou ozdobou vyhrazenou pro něžné pohlaví.

ZÁSADNÍ ZLOM

Náramkové hodinky se však běžnou záležitostí staly až po první světové válce. Do té doby se kromě dámského šperku považovaly za “pouhý” vojenský doplněk na úrovni třeba takového kompasu. Čistě praktická věc a strategický nástroj. Avšak v době války byla pochopitelně poptávka po hodinkách na zápěstí vysoká, čehož velmi šikovně využila značka Wilsdorf & Davis. Že vám to nic neříká? Tak teď už bude — z Wilsdorf & Davis se totiž v roce 1915 stala značka, která je dnes pro mnohé synonymem luxusních náramkových hodinek. Jak správně tušíte, je to značka Rolex.

Jakmile bylo po válce a vojáci se začali, coby hrdinové, vracet do normálního života, pohled na hodinky umístěné na zápěstí se kompletně otočil. Nikoho by přece nenapadlo se těmto mužům vysmívat za zženštilost. Naopak. Zrodil se nový trend, který se vyvinul v obrovský trh mnoha luxusních značek prodávajících své precizně propracované kousky za stovky tisíc korun a mnohdy i více. Jak se zdá, tenhle trend se nás i přesto, že žijeme v době digitální, stále nehodlá pustit. Z čistě praktického stroje pro organizaci vojenských operací se postupem času stal ultimátní symbol stylu, elegance a dobrého postavení, vytříbené kvality a samozřejmě luxusu.

ANATOMIE LUXUSNÍCH HODINEK

Rychle přetočme z dob první světové války do současnosti a ocitneme se v nepřeberném množství značek, stylů, provedení a funkcí. Pro milovníka hodinek začátečníka se proto veškerá ta zdánlivě nekončící terminologie může zpočátku zdát až děsivá a nebude se proto do poznávání různých druhů a mechanismů ani pouštět. A právě proto jsme pro vás připravili velmi přehledného průvodce celou problematikou, díky kterému se v luxusních hodinových strojích vyznáte mnohem lépe, a to už za pouhou chvilku. Dozvíte se vše potřebné o tom, z čeho se hodinky skládají, jaké součástky se v nich ukrývají, které známe styly existují, které využívají strojky a mnoho dalšího.

SOUČÁSTKY HODINEK

Aby luxusní hodinky byly luxusní, nesmí jim chybět bezchybné zpracování ani dokonalá funkčnost. Tvoři je proto nikoliv desítky, ale stovky součástek, které se starají o to, aby hodinky šlapaly přesně, byly odolné a vypadaly fantasticky. Nebojte, všemi se teď probírat nebudeme. Místo toho si identifikujeme a popíšeme ty nejzásadnější.

  • POUZDRO

Takto se nazývá samotné tělo hodinek, tedy celá část, která je upevněna náramkem či řemínkem. Jeho hlavní funkcí je držet vše kompaktně pohromadě, a chránit strojek od prachu a vlhkosti. Pouzdro hodinek však vedle toho snoubí umění hodinářské se zlatnickým a velkou mírou definuje charakteristický styl hodinek. Do 20. let 19. století bylo nejpoužívanějším materiálem zlato, postupně se však začal prosazovat nerezová ocel, která je dnes nejčastější.

  • DÝNKO

Spodní kryt a uzávěr pouzdra, který umožňuje přístup ke strojku. Nejčastěji se dýnko vyrábí z kovu a to v odpovídajícím provedení, které odpovídá zbytku těla, ale také náramku hodinek. Čast je dýnko mírně vypouklé, ovšem nikdy tolik, aby na ruce nositele jakkoliv překáželo či vadilo. U mnoha luxusních značek se však můžeme setkat také s dýnkem ze skla, jenž umožňuje strojek a jeho přesnost sledovat bez toho, aniž byste pouzdro otevřeli.

  • STROJEK

Neboli jádro a hlavní řídící centrum celých hodinek. Strojek se nachází v útrobách, konkrétně uvnitř pouzdra a pod číselníkem. Jedná se o motor, který zajišťuje chod hodinek, jenž je v případě luxusních hodinek neuvěřitelně přesný. Existují 3 hlavní druhy strojků:

Tím prvním je strojek mechanický. Mechanické hodinky pohání hlavní pružina, která rozpohybuje sérii ozubených kol a vyvažovací kolečko. K utažení pružiny potom slouží korunka na boku pouzdra. Roztočí se díky tomu cívky, pružina se začne pomalu odvíjet, a sekundová ručička se rozběhne. Čím delší pružina, tím déle trvá, než je potřeba hodinky opětovně natáhnout. Každý expert na luxusní hodinky vám řekne to stejné — mechanické strojky jsou zkrátka nejlepší. Jejich nadřazenost nad quartzovými strojky spočívá v tom, že v případě, kdy na ruce máte hodinky prémiové značky, nejde pouze o to, abyste věděli kolik je hodin. Záleží také na tom, že na sobě nosíte vytříbenou kvalitu a výsledek bezchybného inženýrství, které provází mnohdy staletá tradice a řada průlomových technologií. Je pravda, že quartzový strojek dovede čas určovat lépe, mechanický strojek je však stylová záležitost a výsledek obdivuhodného řemeslného umění.

Druhým typem jsou strojky automatické (ale pořád mechanické), které dnes využívá většina luxusních značek. Znamená to tedy, že není potřeba je natahovat jako u předešlého typu. Jedná se o velmi podobný systém, rozdíl tkví v tom, že u hodinek samonatahovacích se díky kinetické energii aktivuje rotor. Jedná se o malé závaží, jenž se dostane do pohybu kdykoliv pohneme rukou. Vlivem toho se začne navíjet hnací pružina. Automatické hodinky se perfektně dotahují pokud je máte stále na ruce. V případě, že je nosíte pouze občas je však lepší pořídit si speciální natahovač hodinek, který zajistí, že nebudete stále dokola muset přenastavovat ukazatele jako je čas nebo kalendář. Tento natahovač provádí drobné krouživé pohyby a udržuje tak hodinky stále správně natažené. Ty vůbec nejkvalitnější automatické strojky jsou téměř ve všech případech švýcarského původu.

Poslední, tedy třetím typem jsou již zmíněné strojky quartzové. Ty jsou typické zejména pro cenově dostupné značky hodinek. Pohání je baterie a reguluje je křemen, což je malý krystal nahrazující systém pružin, ozubených kol a sloužící zároveň jako vodič mezi baterií a elektrickým obvodem. Jinými slovy — baterie projde elektřinou přes křemen a krystal se rozvibruje. Z vibrace se poté stane pravidelný puls a sekundová ručička se rozběhne. Jde o typický zvuk tik-tik-tik. Quartzové hodinky poprvé spatřily světlo světa v 70. letech, načež došlo k takzvané “quartzové krizi”. Z ničeho nic tu najednou byly velice přesné hodinky, které šlo vyrobit rychle a snadno a ve velkém množství. A tradiční švýcarští výrobci se začali bát, že teď budou nuceni rapidně snížit své ceny. K naplnění jejich obav ale nedošlo. Quartzové hodinky ty mechanické nahradit nedovedly. Je pravda, že fungují skvěle a jsou levné, postrádají ale něco, co pouze mechanické a automatické dovedou nabídnut — styl, výjimečnou preciznost a duši.

  • ČÍSELNÍK

Neboli ciferník je ta část hodinek, ze které čteme čas a další dostupné údaje, jako třeba datum. Číselník se nachází pod sklíćkem hodinek a kromě toho, že nás informuje má také zásadní vliv na celkový charakter hodinek. V angličtině se proto číselníku říká také tvář hodinek. Jde totiž o součástku, která patří mezi části nejestetičtější a její provedení, materiál, barva, dekorace i typ povrchové úpravy jsou pro jednotlivé prémiové značky typické. Na číselníku najdeme hodinovou, minutovou a vteřinovou ručičku, ale také indexy, tedy číslice a hodinové a minutvé body. Některé luxusní hodinky jsou potom vybaveny subciferníky, které zobrazují stav dalších funkcí. Běžná je takzvaná mimostředová vteřinovka, která měří sekundy mimo “hlavní kolo”.

  • RUČIČKY

Ukazují nám, kolik je hodin. Hlavní tři jsou ručička hodinová, minutová a vteřinová, u luxusních hodinek je však častá také třeba ručička GMT, sloužící k určení času v druhé časové zóně, ručička pro stopování času a další ručičky pro rozmanité funkce. Ačkoliv se ručičky mohou zdát co by do designu a stylu jako málo podstatné, opak je pravdou. Dotváří totiž celkový vzhled. Existují desítky různých typů a tvarů hodinových ručiček, které jsou pro jednotlivé značky — stejně jako je tomu například u číselníku — typické.

  • SKLÍČKO

Sklíčko chrání číselník hodinek a dodává hodinkám šmrnc. Nejčastěji se vyrábí z plastu a minerálního skla, pro hodinky prémiových značek typu Rolex, Breitling, Hublot nebo Jaeger-LeCoultre je však nejběžnější to bezkonkurenčně nejkvalitnější ze všech tří typů — sklíčko safírové. Safír, který je ve většině případů syntetický, je nejtvrdším materiálem vhodným pro elegantní zahalení číselníku hodinek. Safírové sklíčko se navíc horko těžko poškrábe, nemáte-li u sebe zrovna diamant. Odpadá tedy obava o každé letmé otření či ťuknutí do stolu. Na druhou stranu, pokud je toto sklíčko vystaveno nárazům silným, může se celkem snadno rozbít. Proto zůstávejte rozumně obezřetní a na divoké akce si své luxusní hodinky přece jen raději sundejte.

  • APERTURA

Malé okénko, které najdeme na číselníku (nejběžněji) či pouzdru. Aperturu nejčastěji vídáme v podobě datového okénka — toho okénka, kterému se u Rolexek říká kyklop. Velmi často jej najdeme na poloze 3 hodiny. Avšak existují i další apertury pro funkce jako je například kalendář nebo fáze měsíce.

  • LUNETA

Luneta je na hodinkách ten kroužek kolem ciferníku, kterým se otáčí. Tento kroužek je nejběžněji vyroben z oceli či jiného kovu a nachází se na hranici mezi sklem a pouzdrem hodinek. Luneta však není otočná v každém případě a může být také pevná. Samozřejmě také existují hodinky, které žádnou lunetu nemají. Jde o součástku, která se neřadí mezi konstrukční ani nosné prvky a není tedy nezbytnou součástí náramkových hodinek. Luneta dříve sloužila potápěčům k měření délky ponoru a hlídání kyslíkových zásob. Dnes tento díl dle konkrétního typu slouží například na snadné odečítání času v druhém časovém pásmu, ale dovede také odečítat rychlost jedoucího automobilu nebo měřit vzdálenost. Alternativně pak lunetu lze použít třeba k zapamatování si čísla od 0 do 59, ke hlídání uplynulého času (třeba když vaříme vajíčka natvrdo), nebo k zaznamenání kolik letadel vám za jeden den prolétne nad hlavou (co letadlo, to minuta).

  • KORUNKA

Malé, avšak dominantní otočné tlačítko, které najdeme na boční vnější straně hodinkového pouzdra. Je to přesně ta součástka, kterou čas nařizujeme, dnes už však většinou ovládá i funkce jako je třeba kalendář. U mechanických hodinek má potom korunka ještě jeden zásadní účel, a to proto, že slouží k natahování strojku. Korunku se nejčastěji skýtá v poloze 3 hodiny, zejména u potápěčských typů ale běžně bývá i na poloze 4. Výjimkou není ani umístění na opačné, tedy levé, straně pouzdra. Korunka se ve většině případů používá tak, že se pro nastavení času či kalendáře nejprve povytáhne a poté otáčí. Pozic vytažení bývá pro vícero funkcí několik. Tak třeba v poloze číslo jedna nastavíte čas, v poloze číslo dvě datum. S korunkou vždy zacházíme jemně a nikdy nepoužíváme hrubou sílu. Další typickou věcí pro korunky je u luxusních hodinek jejich označení logem či iniciály značky. Oblíbenou variantou je potom také korunka v podobě drahokamu nebo kabošonu, což je drahokam broušený do polokoule.

  • TLAČITKA

Tlačítka jsou poměrně jasná. Jedná se o knoflíky, které nalezneme na boku pouzdra ve společnosti korunky, která jim dá se říci kraluje. Jejich úloha tkví v tom, že nám umožňují ovládat přídavné funkce, jako jsou třeba stopky.

  • NOŽKY

Nožky jsou tou částí hodinek, která navazuje na hodinkové pouzdro. Mezi nožkami je uchycen náramek nebo řemínek, a to obvykle za pomoci stěžejek nebo šroubků.

  • NÁRAMEK ČI ŘEMÍNEK

Náramek nebo řemínek hodinek složí pochopitelně k tomu, aby bylo pouzdro hodinek na naší ruce pohodlně upevněno. Nejčastěji bývá vyroben z kovu a říká se mu potom náramek. Je-li však z materiálu měkkého, například z kůže, je označován jako řemínek.

KOMPLIKACE

Komplikacemi v tomto případě nejsou myšleny ani problémy, ani starosti. Jde totiž o označení pro všechny doplňkové funkce, které dělají cokoliv jiného než že ukazují čas. A pro hodinky od nejlepších luxusních značek jsou komplikace typické. Při výběru těch správných hodinek je nejprve důležité se zamyslet, které z mnoha různých komplikací by se mohly nejlépe hodit právě pro váš styl života a vaše koníčky. Mezi ty nejčastější patří:

  • DATUM

Nejčastěji datum najdeme v apertuře, což je, jak už víme z předešlé sekce, malé okénko uzpůsobené pro pohodlné zobrazení data. Jindy je zase datum zobrazeno na samostatném číselníku.

  • VĚČNÝ KALENDÁŘ

V tomto připadě se jedná o technicky vůbec nejsložitější kalendářní komplikaci, která dovede ukazovat den, měsíc a rok, a to s ohledem na přestupné roky.

  • CHRONOMETR

Chronometr jsou v podstatě stopky a najdeme jej nejběžněji jako tři malé číselníky na na hlavním číselníku hodinek. Existuje také chrongraf dvousekundový, který zvládne měřit dvě samostatné události najednou.

  • TACHYMETR

Funkce pro měření rychlosti, která je součástí lunety hodinek. Tachymetrická stupnice ukazuje, jakou jedete či běžíte rychlostí, podobně jako tachometr. Tato komplikace primárně slouží k rychlému výpočtu rychlosti na vzdálenost 1 km.

  • ČASOVÁ PÁSMA

Tato duální časová komplikace se perfektně hodí pro každého, kdo často a do daleka cestuje. Může totiž prostřednictvím hlavního a vedlejšího číselníku velmi pohodlně sledovat dvě časová pásma najednou.

  • GMT

Komplikace umožňující zjistit různé časy dokonce ve třech časových pásmech.

  • FÁZE MĚSÍCE

Zajímá vás, kdy bude příští úplněk? Potom je tato komplikace pro vás jako dělaná. Dozvíte se nejen kdy je úplněk, ale také kdy je polovina, čtvrtina či nov. Historie této funkce se váže k námořníkům, kteří díky ní dovedli měřit a předvídat příliv a odliv.

  • INDIKÁTOR REZERVY CHODU

Funkce, která upozorňuje, že je vaše mechanické hodinky potřeba znovu natáhnout.

TYPY LUXUSNÍCH HODINEK

Hodinky jsou dominantním doplňkem, který o nás ihned mnohé prozradí — jaký máme vkus, estetiku i osobnost. A protože se švýcarští hodináři snaží vyhovět individuálním požadavkům každého nositele, luxusní hodinky dnes existují v nepřeberném množství provedení, designů i s nespočtem různorodých funkcí. Jste spíše businessman který denně uzavírá důležité obchody? Nebo spíše vášnivý sportovec a dobrodruh? Vaše hodinky by tomu bezesporu měly odpovídat. Luxusní hodinky se na základě svého účelu, výbavy a designu rozdělují do 4 hlavních kategorií. Které to jsou?


  1. SPOLEČENSKÉ HODINKY

Tento typ je pro hodinky nejlepších švýcarských značek nejtypičtější. Jak samotný název prozrazuje, společenské hodinky se nejlépe hodí do společnosti jako doplněk formálního oblečení. Stále častěji se však i tato formální varianta nosí také ke zcela běžnému oblečení jako jsou například obyčejné džíny a triko. Není tedy nutné v tomto případě čekat pouze na vzácné a významné příležitosti či na ty chvíle, kdy na sobě zrovna máte oblek. Společenské hodinky se vyznačují zejména čistotou a jednoduchostí, až bychom mohli říct skromností. Nejsou okázalé ani složité, ale naopak nejčastěji spíše minimalistické, a to hlavně co se vlastností a funkcí týče. Nečekejte tedy, že vám tento typ zvládne měřit počet kroků či rychlost. Pro společenské luxusní hodinky jsou typické pouze dvě nekomplikované ručičky, jednduchý ciferník nebo úzký profil, díky kterému lze hodinky elegantně nosit pod manžetou košile. Zatímco v minulosti se tento typ vyznačoval hlavně decentními řemínky z jemné kůže, dnes tuto variantu u společenských hodinek nahrazují drahé kovy jako je zlato nebo platina. U dámských hodinek jsou potom časté tenké vyřezávané náramky, taktéž z drahých kovů. K nejoblíbenějším hodinkám společenského typu patří kousky jako je Vacheron Constantin Patrimony nebo Rolex Datejust.

Vacheron Constantin Patrimony

Vacheron Constantin Patrimony

  1. SPORTOVNÍ HODINKY

Luxusní hodinky však nemusí být nutně jedině jemně a nenápadně krásné. Dokazuje to fakt, že také právě sportovní kategorie je ve světě prémiových hodinek hojně zastoupena. Tyto kousky se vyznačují především svou robustností a viditelnou odolností. Sportovní hodinky mají typicky výrazný číselník, široký náramek a speciální funkce, které ocení turisté, lyžaři, cyklisté, plavci a další aktivní sportovci. Patří sem komplikace jako stopky, časovač, budík, počítadlo kroků nebo třeba monitor srdečního tepu. Ne všechny kousky pochopitelně mají všechny funkce. Sportovní hodinky se obyčejně chlubí neobyčejnou výdrží a pro náročné situace jsou jako dělané. Bývají odolné proti vodě, poškrábání i nárazům a většinou mají velký a velmi dobře čitelný číselník. Sportovní hodinky jsou stále oblíbenější i mezi běžnými uživateli, kteří si je rychle oblíbili pro jejich šikovné komplikace, odolnost a neformální, přesto oslnivý vzhled. Příkladem luxusních hodinek sportovního typu jsou třeba Omega Speedmaster, Rolex Cosmograph Daytona nebo Hublot Big Bang Chronograph.

Rolex Cosmograph Daytona

Rolex Cosmograph Daytona

  1. POTÁPĚČSKÉ HODINKY

Tento typ hodinek, jak sám název jasně napovídá, byl speciálně vyvinut pro potápěče, kteří potřebují, aby jejich hodinky byly perfektně voděodolné a schopné odolat i tlaku v mořských hlubinách. Potápěčské hodinky jsou vedle toho vybaveny takovými komplikacemi, které potápění výrazně usnadní. Jednou z hlavních funkcí je velmi přesný ukazatel délky ponoru, který se u luxusních hodinek nejčastěji nachází na lunetě. Tyto hodinky jsou také speciálně vyvinuty tak, aby úspěšně odolávaly agresivní slané vodě i případným nárazům. Velice důležitým faktorem je potom skvělá viditelnost a čitelnost číselníku, který nejčastěji bývá velký, výrazný a kontrastní. Tento styl si proto pro jeho masivní provedení oblíbilo i mnoho suchozemců a dnes tyto poutavé hodinky běžně vídáme jako kousky pro každodenní nošení. Mezi proslulé potápěčské hodinky patří například Hublot Oceanographic 4000, Rolex Oyster Perpetual Deepsea nebo Rolex Submariner.

Hublot King Power Oceanographic 4000

Hublot King Power Oceanographic 4000

  1. LETECKÉ HODINKY

Také letecké neboli pilotní hodinky svým názvem netají, jaká že je jejich specializace a pro koho se nejlépe hodí. Stejně jako u předešlých typů, i pilotní hodinky se vyznačují specifickým souborem komplikací, které jsou při létání velmi praktické. Většinou je dnes ale spatříme i mimo pilotní kabiny, a to jako stylový, kvalitní a luxusní kousek pro běžné nošení. Letecké hodinky většinou umožňují naprosto přesné měření mezičasu, často u nich najdeme i navigační systém umožňující pilotovi vypočítat polohu a v krajních případech i velice složité komplikace pro výpočty spalování paliva nebo třeba úhlu větru. Normou pro tento typ naopak bývá možnost sledování více časových pásem najednou. Mezi elitní letecké hodinky patří kousky jako je IWC Big Pilot Perpetual Calendar, Breitling Transocean Unitime Pilot nebo třeba Patek Philippe Calatrava Pilot Travel Time.

Breitling Transocean Unitime Pilot

Breitling Transocean Unitime Pilot

VYROBENO VE ŠVÝCARSKU

To, že jsou hodinky „swiss made“, tedy vyrobené ve Švýcarsku, pro nás neznamená jen informaci o tom, odkud kousek pochází. Jde totiž mnohem více o značku celosvětově uznávané kvality. Více než polovina dnes existujících značek luxusních hodinek je švýcarských. Tato země si však stále neotřesně a sebevědomě drží všechny přední příčky. Zkrátka — švýcarské hodinky jsou nejlepší a pokud uvažujete, že si konečně nějaký ten luxusní kus také pořídíte, a to třeba právě z druhé ruky, zaměřte se právě na ně. Faktem zůstává, že všechny tyto úplně nejlepší švýcarské značky už dotáhly své řemeslné zpracování a provedení tak daleko, že mezi jejich kvalitou není velký rozdíl. Volba konkrétní značky proto dnes nejčastěji bude záviset na vašem osobním stylu. Někteří z nás tíhnou výhradně k Rolexkám, zatímco snem druhých je Breitling… Že si zatím nejste jistí, co by se líbilo vám? Pojďme se teď podívat nejen na Rolex a Breitling, ale na celkem 10 top luxusních značek, které mezi ostatními vynikají. Kdo ví, třeba si ty “své” vyberete právě tady a teď.

Aktuální nabídku ověřených luxusních švýcarských hodinek z druhé ruky najdete zde.

# 1 ROLEX

Čím jiným seznam otevřít než patrně nejproslulejší značkou švýcarských hodinek vůbec. ROLEX. Síla této značky, která vznikla už v roce 1905, se skrývá jak v její obecně uznávané hodnotě, tak v historii značky. Rolex se dostal na vrchol díky mnoha sofistikovaným vynálezům, ale také vynikajícímu marketingu a PR. Tato značka se nevěnuje příliš komplikovaným mechanismům a tradičně se zaměřuje na výrobu přesných, odolných a na údržbu nenáročných hodinek pro běžné nošení. Jejich hlavní prioritou je spolehlivost a kvalita. Automatické stroje Rolex, které v kvalitě zůstávají nepřekonané, nejsou příliš náročné a proto obvykle dobře fungují po dlouhá desetiletí.

Každý den se ručně vyrobí na 2 000 nových kusů, což z Rolexu dělá největší značku luxusních hodinek na světě. U některćh modelů je potom možné očekávat výrazné navýšení jejich ceny v budoucnu a jsou proto skvělou investicí. Hodinky Rolex se objevily v nespočtu slavných filmů, vídáme je také pravidelně na zápěstích hollywoodských hvězd i velkých businessmanů. Nosí je třeba Kanye West, David Beckham, Justin Timberlake a mnoho dalších. Když herec Paul Newman v aukci prodal svoje Rolex Daytona za téměř 18 milionů dolarů, staly se z nich tehdy nejdražší náramkové hodinky, které se kdy prodaly.

SLAVNÉ MODELY ROLEX

  • ROLEX SUBMARINER

Bezesporu jeden z vůbec nejpopulárnějších modelů. Rolex Submariner jsou potápěčské hodinky decentnějšího zvhledu než tomu u ostatních luxusních potápěčských hodinek bývá. První model Submariner se zrodil roku 1953 a od té doby nepřestává být hitem. Šlo tehdy o vůbec první hodinky vodotěsné do hloubky až 100 metrů. Dnes je však spíše než v mořské hlubině uvidíme třeba v kanceláři nebo obchodě. Staly se totiž hodinkami pro každodenní nošení.

ROLEX SUBMARINER

 

  • ROLEX GMT-MASTER II

Další extrémně populární model přezdívaný pro svou typicky modro-červenou lunetu “Pepsi”. Stejně jako Submariner, také tento kousek byl původně určen pro ty, kteří od hodinek vyžadují speciální funkce. První hodinky GMT-Master II byly vyrobeny v roce 1982 a měly se stát perfektním modelem pro všechny průzkumníky, dobrodruhy a cestovatele. Ukazovaly totiž čas ve dvou různých časových pásmech najednou. Z velmi praktických hodinek se brzy stala nadčasová designová klasika s výjimečnou estetikou i duší.

ROLEX GMT-MASTER II

 

  • ROLEX DAY-DATE

Říká se, že právě tento Rolex model na sobě mělo více světových lídrů než kteroukoliv jinou značku. K majitelům či bývalým majitelům se řadí arabští princové, američtí prezidenti i spousta významných politiků jako napřiklad Winston Churchill. Poprvé se objevily roku 1956 a staly se synonymem elegance, stylu a vysokého postavení. Day-Date byly jedněmi z prvních luxusních hodinek na trhu, které ukazovaly datum podle měsíce i dne v týdnu. Jsou dostupné v několika kovových variacích, například zlaté. Více se dozvíte v našem článku “Rolex Datejust, Oysterdate a Date: Jaký je mezi nimi rozdíl?

ROLEX DAY-DATE

  • ROLEX OYSTER PERPETUAL

Zatímco většina ostatních oblíbených modelů Rolex je tematicky zaměřena a uzpůsobena pro konkrétní aktivitu či práci, Oyster Perpetual zůstává u kořenů a původního účelu značky Rolex — vyrábět přesné a kvalitní automatické hodinky. Tento model byl uveden již v roce 1926 a dodnes dělá jednoduše to, co Rolex umí nejlépe. Bezchybně (a stylově) měří čas. Je pravda, že Oyster Perpetual sice nenabízí škálu vychytávek a speciálních funkcí, díky tomu však hodinky nejsou na ruce tak těžké a představují zcela optimální volbu pro “obyčejné” luxusní každodenní nošení.

ROLEX OYSTER PERPETUAL

 

# 2 PATEK PHILIPPE

Značka Patek Philippe, založená již v roce 1839, je posledním rodinným nezávislým výrobcem hodinek v Ženevě a také autorem úplně prvních náramkových hodinek na světě. Mnohými obdivovateli hodinek je považována za jednu z nejprestižnějších značek hodinek všech dob. Patek Philippe je autorem mnoha nejdražších švýcarských hodinek v celé historii a drží také světový rekord za nejdražší hodinky, které se prodaly v aukci. Stalo se tak v roce 2019 kdy se cena modelu Grandmaster Chime vyšplhala na neuvěřitelných 31 milionů dolarů. Mezi významné nositele těchto famózních hodinek patřili například královna Viktorie, Marie Curie nebo Albert Einstein, přičemž i po více než 180 letech své existence si Patek Philippe jasně drží své místo na vrcholu těch nejžádanějších značek světa.

SLAVNÉ MODELY PATEK PHILIPPE

  • PATEK PHILIPPE NAUTILUS (REF 5711)

Původní verze hodinek Nautilus (reference 3700), kterou značka představila v roce 1976, byla vyrobena z nerezové oceli a dominovaly jí námořnické motivy. U příležitosti 30. výročí tohoto modelu, tedy v roce 2016, se však Patek Philippe rozhodl Nautilus ukázat ve zcela novém světle. Výsledkem se stala veleúspěšná aktualizace s referencí 5711, která je vychvalovaná hlavně pro svou skvělou symbiózu klasických detailů z historie a současného moderního stylu. Tato verze je také lépe odolná proti vodě a korozi a díky využití dvojité skládací spony pohodlněji sedí.

PATEK PHILIPPE NAUTILUS (REF 5711)

 

  • PATEK PHILIPPE PERPETUAL CALENDAR CHRONOGRAPH

“Dědeček velkých komplikací”, model Perpetual Calendar Chronograph, ref. 5970 je přímým potomkem ikonických referencí Patek Philippe 1518 a 2499. Na popularitě tento model získal hlavně díky skvěle vyváženým propocím, pouzdru o průměru 40 mm a harmonii moderního vzhledu s klasickým designem. Model Perpetual Calendar Chronograph byl poprvé vyroben v roce 2004, vyráběl se pouze do roku 2011 a stal se posledním kouskem značky Patek Philippe která oplývá funkcí věčného kalendáře. Co se materiálu týče, hodinky mohou být z 18 karátového žlutého zlata, bílého zlata, růžového zlata nebo platiny. Nejvzácnější jsou ty žlutě zlaté a platinové.

PATEK PHILIPPE PERPETUAL CALENDAR CHRONOGRAPH

 

  • PATEK PHILIPPE CALATRAVA

Hodinky Calatrava pocházejí ze základní kolekce Patek Philippe a jsou proslulé pro svou eleganci, rafinované rozměry a minimalistický ciferník s jednoduchými komplikacemi jako je například datum. V současné době si lze vybrat z asi 15 různých typů, které jsou vždy dostupné buď ve verzi z 18 karátového zlata nebo platiny. Tím patrně nejklasičtějším kouskem kolekce je pototm reference 5196 z roku 2014, která se inspiruje ikonickým modelem Calatrava 96 pocházejícího z roku 1932.

PATEK PHILIPPE CALATRAVA

  • PATEK PHILIPPE AQUANAUT

Hodinky Aquanaut pocházejí z nejmladší kolekce značky Patek Philippe. První model byl představen v roce 1997 jakožto reference 5060A. Jde o první náramkové hodinky Patek Philippe vybavené samonatahovacím strojkem uvnitř, jenž je zasazen do ocelového pouzdra o průměru 35,6 mm. Poněkud netypickým prvkem je potom gumový náramek. Tyto všestranně sportovní hodinky našly inspiraci v ikonickém modelu Nautilus, dodaly jim však o něco modernější vzhled. Reference 5164 potom hodinky doplnila o vychytané komplikace včetně rychlého nastavení dvou časových pásem a nabídla verze z nerezové oceli a růžového zlata.

PATEK PHILIPPE AQUANAUT

# 3 AUDEMARS PIGUET

Bezchybné a avantgardní. Tak by se daly v rychlosti popsat hodinky od prestižní švýcarské značky Audemars Piguet, která si dává záležet na luxusním vzhledu, přesných strojcích a dokonalých mechanismech. Její historie sahá až do roku 1875, kdy ji založili Edward-Auguste Piguet a Jules-Louis Audemars. Firmu dodnes vlastní rodiny těchto významných hodinářů. Na počátku 70. let byl Audemars Piguet vlivem quartzové krize na pokraji bankrotu. Podařilo se jim však přesvědčit slavného navrháře hodinek Geralda Gentu, aby jim pomohl vytvořit jejich další mistrovské dílo. Výsledkem se staly historicky první sportovní náramkové hodinky vyrobené z ocele, které známe pod názvem Royal Oak. Většina modelů značky dnes nese toto označení a vyrábí se pro muže i ženy v několika velikostech, nejčastěji od 33mm do 41mm, avšak výjimkou není ani varianta 44mm.

SLAVNÉ MODELY AUDEMARS PIGUET

  • AUDEMARS PIGUET CLASSIC ROYAL OAK SELFWINDING

Classic Royal Oak Selfwinding jsou samonatahovací hodinky s indexovým číselníkem a datumovkou v poloze 3 hodiny. Co se vzhledu týče, typický je pro ně osmistranný rámeček opatřený odkrytými šrouby a stejně tak osmihranná korunka na pravém boku pouzdra. Model lze pořídit v několika různých provedeních. Kromě nejběžnější nerezové oceli jsou dostupné také ve žlutém zlatě, růžovém zlatě, bílém zlatě, titanu, platině a keramice a nabízejí kromě kovového náramku také kožený řemínek.

AUDEMARS PIGUET CLASSIC ROYAL OAK SELFWINDING

  • AUDEMARS PIGUET ROYAL OAK PERPETUAL CALENDAR

Elegantní kousek Royal Oak Perpetual Calendar se chlubí speciálním pouzdrem vyrobeným z ručně zpracované černé keramiky o průměru úctyhodných 41mm. V tomto celočerném těle se nachází spousta působivých mechanických konstrukcí — hodinky nabídnou ukazatele dne, data, měsíce, astronomického měsíce a týdne v roce a nemá problém ani s přestupnými roky. Číselník se vyznačuje sametově černou barvou, a také keramický náramek se skládací titanovou sponou ctí barvu noci. Tento model však existuje i v dalších provedeních, třeba z titanu. Pokud hledáte společenské hodinky, které zvládnou sledovat váš nabitý program, Royal Oak Perpetual Calendar od Audemars Piguet jsou pro vás to pravé.

AUDEMARS PIGUET ROYAL OAK PERPETUAL CALENDAR

 

  • AUDEMARS PIGUET ROYAL OAK OFFSHORE CHRONOGRAPH VOLCANO

Model, který je známý též pod zkratkou ROO se stal senzací současné moderní doby. Když však byly tyto hodinky v roce 1992 poprvé představeny, dokonce i manažerský tým Audemars Piguet oněměl. Přestože to některým tehdy přišlo příliš, projekt nakonec získal zelenou a design hodinek Royal Oak se tím posunul na další level. Model Royal Oak Offshore si oblíbila třeba basketbalová legenda LeBron James, a to zcela jistě hlavně proto, že jsou elegantní, naprosto přesné, sofistikované a stylové. Typ Chronograph Volcano potom spojuje nadčasovou Royal Oak osmihrannou lunetu s výraznými oranžovými akcenty. K 42mm velkému pouzdru lunetu upevňuje osm šestihranných šroubů, které zároveň fungují jako podpěra safírového sklíčka.

AUDEMARS PIGUET ROYAL OAK OFFSHORE CHRONOGRAPH VOLCANO

 

  • AUDEMARS PIGUET MILLENARY 4101

Narozdíl od modelů Royal Oak s typickou lunetou o osmi hranách — kterých je jak už jsme si řekli většina — na hodinkách Audemars Piguet Millenary 4101 najdeme vysoce lesklou eliptickou lunetu, posazenou na pouzdru z nerezové oceli, a unikátní design mimostředového antracitového číselníku. Model, jenž byl poprvé představen v roce 1995 ukazuje čas pomocí ručiček z růžového zlata a římských číslic. Pro ještě luxusnější vzhled jsou hodinky opatřeny robustním safírovým sklíčkem.

AUDEMARS PIGUET MILLENARY 4101

# 4 VACHERON CONSTANTIN

Tuto značku založil v roce 1755 Jean-Marc Vacheron v Ženevě a ačkoliv titul nejstarší dodnes existující hodinářské značky drží Blancpain, Vacheron Constantin je nejstarší značkou hodinek na světě s nepřerušenou historií. Hodinky Vacheron Constantin se během let objevily na zápěstích mnoha významných osobností, včetně papežů, prezidentů i králů. Patří sem třeba i Napoleon Bonaparte nebo Harry Truman. Značka se zaměřuje na vysoce propracované modely a je autorem mnoha ikonických kousků. Ty vůbec nejluxusnější hodinky od Vacheron Constantin byly vyrobeny v roce 1979 pod názvem Vacheron Constantin Kallista, byly zdobeny diamanty a přišly na 11 milionů dolarů.

SLAVNÉ MODELY VACHERON CONSTANTIN

  • VACHERON CONSTANTIN PATRIMONY MINUTE REPEATER ULTRA THIN

Hodinky pocházejí z kolekce Patrimony, která je v první řadě o vytříbené eleganci a představuje skvělou volbu, hledáte-li společenský kousek. Typické jsou pro tuto řadu velmi čisté a minimalistické číselníky i ručičky. Hodinky se jasně drží zásady, že v jednoduchosti je krása. Slovo “jednoduchý” ale můžeme použít pouze v tom případě, že mluvíme o jejich designovém provedení. Pokud jde o mechanismus, jde o komplikovanou mini-mašinérii. Model Patrimony Minute Repeater Ultra Thin, jak jeho název napovídá, vyniká svým ultra tenkým tělem. Je proto velmi působivé, do jak úsporného prostoru byli hodináři z Vacheron Constantin schopni vložit tak neuvěřitelně propracovaný strojek.

VACHERON CONSTANTIN PATRIMONY MINUTE REPEATER ULTRA THIN

  • VACHERON CONSTANTIN HISTORIQUES

Není divu, že se hodináři Vacheron Constantin, značky s více než 250 letou tradicí, jednoho dne rozhodli vzdát hold všem svým ikonickým modelům. Učinili tak prostřednictvím speciální kolekce, jež dostala příhodný název Historiques. Její součástí jsou moderní interpretace těch nejoblíbenějších Vacheron Constantin hodinek všech dob a patří sem například model Historiques American 1921, který byl původně speciálně vyvinut pro automobilové závodníky. Tento kousek je zvláštní tím, že má číselník v takové poloze, aby řidič při držení volantu nemusel naklánět hlavu. Dalším typem, který stojí za zmínku je potom Historiques Triple Calendrier 1942, tedy nová verze prvních Vacheron Constantin hodinek s trojitým kalendářem, zobrazujícím den, datum i měsíc v roce.

VACHERON CONSTANTIN HISTORIQUES

 

  • VACHERON CONSTANTIN OVERSEAS WORLD TIME

Patek Philippe má Nautilus, Audemars Piguet má Royal Oak a Vacheron Constantin odpovídá kolekcí Overseas. Jde o pro značku poměrně neobvyklou řadu, a to hlavně z toho důvodu, že synonymem Vacheron Constantin jsou spíše tradiční a klasické styly. Overseas překvapuje jakožto moderní kolekce kovových sportovních hodinek. Model Vacheron Constantin Overseas World Time je potom typický tím, že umožňuje sledovat ne jednu, dvě nebo tři… ale třicet sedm časových pásem. Pokud býváte často na cestách a poohlížíte se po luxusních hodinkách, které fantasticky vypadají a navíc jsou úžasně praktické, Overseas World Time by mohly být tím pravým. A pokud byste toužili po o dost jednodušším číselníku, kolekce Overseas nabízí také oblíbený minimalistický model Overseas Self-Winding.

VACHERON CONSTANTIN OVERSEAS WORLD TIME

 

  • VACHERON CONSTANTIN MÉTIERS D’ART

Švýcarská značka luxusních hodinek Vacheron Constantin dokazuje, že není mistrem pouzem v samotném sestrojení špičkových hodinek, ale také v estetickém provedení. A aby se jejich hodinky mohly proměnit přímo v umělecká díla, využívá značka svého speciálního oddělení Métiers D’Art, kde se umělci věnují činnostem jako je rytí, osazování drahokamy a smaltování. Hodinky této kolekce jsou vyslovenou pastvou pro oči.

# 5 JAEGER-LECOULTRE

Už od svého založení v roce 1833 byla značka Jaeger-LeCoultre považována za naprostou špičku hodinářského řemesla, a to hlavně kvůli velké spustě vlastních technických inovací. Vysloužila si dokonce přezdívku “hodinářský hodinář, protože po dlouhá léta vyráběla strojky pro mnohé další významné značky jako je například Patek Philippe nebo Audemars Piguet. Tento luxusní výrobce hodinek sídlí ve švýcarském Vallée de Joux a na svém kontě má už daleko přes tisíc hodinářských strojků. Tím patrně nejvýznamnějším nositelem hodinek Jaeger-LeCoultre není nikdo jiný, než královna Alžběta II, která byla k 60. výročí nástupu na panovnický trůn obdarována kouskem Jaeger-LeCoultre Joaillerie 101 Manchette. Hodinky na sobě nesou 57 diamantů a připomínají náramek.

SLAVNÉ MODELY JAEGER-LECOULTRE

  • JAEGER-LECOULTRE POLARIS CHRONOGRAPH

Hodinky Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph byly představeny na 28. ročníku veletrhu Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH) v Ženevě v roce 2018 a jsou jedním z pěti kousků, který vzdává hold legendárním potápěčským hodinkám Memovox Polaris. Polaris Chronograph jsou samonatahovací hodinky s velkým 42mm pouzdrem vyrobeným z růžového zlata. V jejich jádru leží vlastní stojek značky a při plném natažení vydrží až 65 hodin. Z růžového zlata jsou potom také další součásti hodinek jako jsou ručičky, korunka nebo obdélníkové knoflíky. Na číselníku najdeme pouze dvě arabské číslice a dva dílčí číselníky blízko středu. Na eleganci potom hodinkám ještě o něco přidává hnědý řemínek z aligátoří kůže. Ale kromě krásy jsou také například vodotěsné až do působivých 100 metrů.

JAEGER-LECOULTRE POLARIS CHRONOGRAPH

 

  • JAEGER-LECOULTRE REVERSO TRIBUTE CALENDAR

Tento kousek s obdélníkovým pouzdrem a číselníkem o rozměrech 49,7 mm na 29,9 mm mají taktéž svůj vlastní strojek a natahují se ručně. Jde o model, který nám připomene 30. léta, kdy se tento styl začal vyrábět pro důstojníky britské armády v Indii. Ti totiž ve volném čase rádi hráli pólo — a milovali své obdelníkové hodinky inspirující se ve stylu Art Deco s oboustraným pouzdrem chránícím sklíčko během hry. Netrvalo dlouho a tento nadčasový typ hodinek si oblíbili nejen hráči póla, ale i všichni vyznavači elegance, luxusu a stylu. Hodinky Reverso jsou velmi pravděpodobně ty vůbec nejikoničtější náramkové hodinky značky Jaeger-LeCoultre. Kousek nabízí druhý číselník pro určení fáze měsíce a data na pozici 6 hodin a ukazatel dne a měsíce na pozici 12 hodin. Když jej otočíte, odhalíte také ukazatel dne a noci. Hodinky jsou vodotěsné do hloubky 30 m.

JAEGER-LECOULTRE REVERSO TRIBUTE CALENDAR

 

  • JAEGER-LECOULTRE GEOPHYSIC UNIVERSAL TIME

Samonatahovací hodinky které jsou naprosto perfektní pro každého moderního cestovatele. První model Geophysic značka vyrobila v roce 1958 jakožto speciální edici, kterou si oblíbilo mnoho sběratelů. Tyto luxusní a praktické hodinky Jaeger-LeCoultre s ciferníkem se světovou tematikou v lakované modré barvě ukazují 24 různých časových pásem a pyšní se robustním ocelovým pouzdrem o průměru 41,6mm se safírovým sklíčkem nad ciferníkem. Komplikace pro určení světových časů funguje tak, že využívá dvou samostatných disků — první má na sobě světová města, druhý 24 hodin. Zvláštností hodinek je potom tikající ručička, která připomíná quartzový chod. Pokud tedy uslyšíte model Geophysic Universal Time dělat tik-tik-tik, neznamená to hned, že hodinky nejsou pravé.

JAEGER-LECOULTRE GEOPHYSIC UNIVERSAL TIME

 

  • JAEGER-LECOULTRE MASTER ULTRA THIN PERPETUAL 

Kulaté náramkové hodinky s průměrem pouzdra 39mm se vyznačují, jak název napovídá, tenkostí. Tento kousek je vysoký pouhých 4,72mm. Dalším typickým atributem je potom průhledné dýnko na zadní straně pouzdra, které umožňuje sledovat chod strojku pouhým otočením hodinek. Dokonale leštěná luneta dodává hodinkám na luxusu a eleganci, číselník potom nabídne ještě 3 malé číselníky — první ukazuje den v týdnu, druhý nám prozradí který je měsíc, a třetí potom přesný den. Krom toho je součástí hlavního ciferníku také indikátor fáze měsíce, mezi sedmou a osmou hodinou je pak zobrazen rok.

JAEGER-LECOULTRE MASTER ULTRA THIN PERPETUAL

# 6 BREITLING

Luxusní značku švýcarských hodinek Breitling založil v roce 1882 Leon Breitling, který se jednoho dne usmyslel, že je potřeba poskytnout lidem spolehlivější a přesnější metodu měření času. Poháněla ho tehdy hlavně jeho vášeň pro vědu a sport a rozhodl se proto zaměřit se hlavně na chronografy a časovače. Avšak už podle okřídleného B v logu Breitling lze poznat, že značka se primárně specializuje na hodinky letecké. Když v roce 1914 Leon Breitling zemřel, firmu po něm převzal jeho syn Gaston. Protože letecký business byl toho času na obrockém vzestupu, Gaston neváhal a svižně se přeorientoval na výrobu pilotních hodinek. Dnes jedna z nejrespektovanějších hodinářských značek světa, Breitling, se začala prosazovat teprve po letech vývoje nových technologií zaměřených pro výrobu hodinek leteckého typu. Velký zlom poté nastal, když si hodinky Breitling objednalo pro své piloty britské královské letectvo.

SLAVNÉ MODELY BREITLING

  • BREITLING NAVITIMER 

Navitimer představuje vůbec nejikoničtější a nejslavnější model značky Breitling. Jedná se o hodinky, se kterými zkrátka nejde šlápnout vedle. Nejenže jsou extrémně žádané, zároveň je tento kousek považován za to úplně nejlepší, co mezi hodinkami speciálně určenými pro piloty existuje. Navitimer se vyznačuje neskutečně “zaneprázdněným” číselníkem, který je však přes množství indexů a informací obdivuhodně dobře čitelný. Jeho součástí jsou například 3 subciferníky a samozřejmě také systém pro určení času v odlišných časových pásmech. Hodinky Navitimer se vyrábějí v několika velikostech pouzdra, a to mezi 38 mm a 48 mm, nabízejí šedý, bílý, hnědý, modrý nebo černý ciferník a také celou řadu možných řemínků a náramků.

BREITLING NAVITIMER 

 

  • SUPEROCEAN BREITLING II

První verze modelu Breitling Superocean byla světu představena již v roce 1957, a stala se tak prvními potápěčskými hodinkami značky. Po skoro šedesáti letech, v roce 2015, uvedli hodináři Breitling na trh novou verzi Superocean II, chlubící se řadou moderních vylepšení. Tato varianta se rychle vyšplhala vysoko do žebříčku luxusních hodinek, které chce mít na zápěstí každý potápěč i nepotápěč. Na rozdíl od svého předchůdce má Superocean II tenčí pouzdro, dokonale lesklý povrch, ale také třeba vnitřní kolečko pro okamžité určení času ve 24 hodinovém formátu. Hodinky Breitling Superocean II jsou k dispozici v černé, bílé nebo šedé verzi ciferníku, s několika různými náramky a ve velikostech od 36 mm do 44 mm.

BREITLING SUPEROCEAN II

  • BREITLING SUPEROCEAN HERITAGE

Stejně jako Superocean II, také model Breitling Superocean Heritage našel inspiraci v původní Superocean verzi z roku 1957. Narozdíl od varianty Superocean II má však tento kousek mnohem decentnější a čistší číselník. Jak už “Heritage” v názvu napovídá, hodináři se v tomto případě zaměřili na zachování vintage vzhledu typu Superocean a představení řady nových špičkových technologií. Hodinky Breitling Superocean Heritage jsou vybaveny high-tech jednosměrně otočnou lunetou, mají luminiscenční indexy a nabízejí působivou rezervu chodu okolo 70 hodin. Vybírat lze z pouzder o velikostech 42 – 46 mm, k dispozici je také několik variant náramků a řemínků, včetně gumového.

BREITLING SUPEROCEAN HERITAGE

 

  • BREITLING AEROMARINE AVENGER II

Jak už jsme si řekli, Breitling je tradičně především značka leteckých hodinek a řada Avenger, kterou si piloti oblíbili hned co byla uvedena na trh, je toho jasným důkazem. Tato vylepšená verze s názvem Avenger II pochází z roku 2013 a nese s sebou širokou škálu nových technických vychytávek a možností. Hodinky jsou perfektně voděodolné do hloubky až 300 metrů a nabízejí rezervu chodu okolo 50 hodin. Vylepšená verze Avenger II navíc představila speciální model GMT, který svému nositeli umožňuje pohodlné čtení času ve třech různých pásmech a model Seawolf pro potápěče, který hravě zvládne hloubku až 3000 m. Robustní hodinky Breitling Avenger II jsou dostupné ve velikostech 43 – 45 mm a stejně jako ostatní modely nabízejí různé barvy číselníků a materiály náramků a řemínků.

BREITLING AEROMARINE AVENGER II

 

  • BREITLING COLT

Kolekce Breitling Colt byla na trh poprvé uvedena v 80. letech 20. století a její popularita rychle rostla. Původně však byl tento model určen především pro ozbrojené síly. Tyto vojenské kořeny spatříme na první pohled,zejména díky výrazné a robustní konstrukci a široké jednosměrně otáčivé lunetě. Jakmile se hodinky Breitling Colt poprvé otevřely široké veřejnosti, ihned si získaly své nemalé publikum obdivovatelů. Ti na modelu chválí zejména kombinaci robustnosti, spolehlivosti a dynamického designu. Breitling Colt se nabízí ve velikostech mezi 36 – 44 mm a vybrat si lze mezi modrým, černým a stříbrným číselníkem.

# 7 OMEGA

Luxusní značka hodinek nesoucí punc vytříbenosti, inovace a precizní řemeslné práce. Fanoušci filmu si ve spojení s hodinkami Omega nejspíš vybaví jednu z nejstylovějších postav všech dob. Jamese Bonda. je to tak. Bond, James Bond nosí právě tuto značku. Omega byla založena ve Švýcarsku v roce 1848 Louisem Brandtem, který v té době sotva mohl vědět, že jeho hodinářství jednou vyroste v nejprestižnější a největší na světě. Jeho hodinky si však zvolily takové elity jako jsou vojáci z Royal Flying Corps nebo dokonce samotná NASA. Náramkové hodinky Omega Speedmaster se staly prvními hodinkami, které na zápěstích astronautů Apolla 11 dosáhly Měsíce. Stejně tak se však značce podařilo dobýt i hlubiny oceánů. Mimo to si značka také drží prvenství jakožto partner sportovců a aktivně se angažuje hlavně v golfu, plachtění, atletice a plavání.

SLAVNÉ MODELY OMEGA

  • OMEGA SPEEDMASTER PROFESSIONAL MOONWATCH

Tím patrně vůbec nejslavnějším modelem Omega jsou hodinky Speedmaster Professional Moonwatch, které své jméno získaly v roce 1969, kdy Buzz Aldrin při prvním přistání na měsíci měl na ruce hodinky Speedmaster Professional Chronograph. Od té doby dělá tento kousek společnost astronautům při všech pilotovaných misích NASA. Hodinky Speedmaster Professional Moonwatch se pyšní třema hlavními atributy. Přesností, čitelností a robustností. A přestože je jejich přízvisko Moonwatch, komplikace měsíční fáze, je u nich relativní novinkou. Na modelech v provedení z nerezové oceli je tato komplikace velmi realistická a detailní. Jejich majitelé mohou dokonce vidět ikonickou stopu Neila Armstronga.

OMEGA SPEEDMASTER PROFESSIONAL MOONWATCH

 

  • OMEGA SEAMASTER PROFESSIONAL PLANET OCEAN

Ačkoliv první model hodinek Omega Seamaster Professional Planet Ocean byl uveden na trh teprve v roce 2005, historie a zkušenost této značky s výrobou potápěčských kousků zahrnuje mnohem delší období. Tento potápěčský skvost nabízí takové speciality jako je héliový únikový ventil nebo třeba alveolové šroubovací pouzdro. Samozřejmostí je potom vynikající odolnost proti vodě. Pro perfektní čitelnost pod vodou jsou indexy a minutová ručička potaženy vrstvou Super-LumiNova, která zajistí dobrou viditelnost i v temném prostředí a na běžném denním světle není vůbec vidět. Pokud je však osvětlení příliš slabé, indexy, hodinová a vteřinová ručička svítí modře, zatímco minutová ručička a index u 12 hodin svítí zeleně.

 

OMEGA SEAMASTER PROFESSIONAL PLANET OCEAN

  • OMEGA SEAMASTER AQUA TERRA MASTER CO-AXIAL

A se Seamastery stále ještě nejsme u konce. Také nadčasové a sportovní hodinky Omega Seamaster Diver 300m patří k těm nejoblíbenějším modelům, které kdy značka vytvořila. Tyto potápěčské hodinky se pyšní excelentní voděodolností a stejně jako model Seamaster Professional Planet Ocean disponují heliovým únikovým ventilem, šroubovací korunkou a jednosměrně otočnou lunetou. Na číselníku potom najdeme bílou skeletovou centrální ručičku a minutovou ručičku. Omega pro své hodinky Omega Seamaster Diver 300m nabízí různé barvy pro ručičky centrálního chronografu, ale také pro ručičky na doplňkových cifernících.

OMEGA SEAMASTER AQUA TERRA MASTER CO-AXIAL

 

  • OMEGA SEAMASTER DIVER 300M

Hodinky Constellation uvedla značka Omega poprvé v roce 1952, v roce 1982 potom přišel model Constellation Manhattan, který představil dnes tolik typické “griffy” (také známé jako drápy) na pozici 3 a 9 hodin. Tyto griffy měly původně za úkol držet safírové sklíčko na místě a zajistit, aby se do hodinek nedostala žádná voda. V roce 2009 dostala řada Constellation Manhattan novou podobu, design se však stále držel vintage vzhledu svých předchůdců a nechybí tedy ani ikonické drápy. Model Omega Constellation Co-Axial nabízí klasický a decentní vzhled, ale také širokou škálu všemožných ciferníků, barev i materiálů a oblibě se těší i mužů i u žen.

OMEGA SEAMASTER DIVER 300M

  • OMEGA CONSTELLATION CO-AXIAL

Hodinky Constellation uvedla značka Omega poprvé v roce 1952, v roce 1982 potom přišel model Constellation Manhattan, který představil dnes tolik typické “griffy” (také známé jako drápy) na pozici 3 a 9 hodin. Tyto griffy měly původně za úkol držet safírové sklíčko na místě a zajistit, aby se do hodinek nedostala žádná voda. V roce 2009 dostala řada Constellation Manhattan novou podobu, design se však stále držel vintage vzhledu svých předchůdců a nechybí tedy ani ikonické drápy. Model Omega Constellation Co-Axial nabízí klasický a decentní vzhled, ale také širokou škálu všemožných ciferníků, barev i materiálů a oblibě se těší i mužů i u žen.

OMEGA CONSTELLATION CO-AXIAL

 

# 8 IWC SCHAFFHAUSEN

Značku IWC Schaffhausen založil v roce 1868 američan Florentine Ariosto Jones, který předtím pracoval jako ředitel bostonské E. Howard & Co. Šlo v té době o jednu z nejlepších hodinářských značek v celé zemi. Hodinky IWC přesto své kořeny pevně drží ve Švýcarsku, konkrétně pak ve městě Schaffhausen. Značka IWC (používat lze pouze “IWC”, pouze “Schaffhausen” nebo bojí dohromady) proslula zejména pro své kvalitní a propracované letecké hodinky, vyvinuli ale také řadu převratných komplikací, jako je třeba svižný natahovací systém Pellaton. IWC a jejich mistrovská díla vysoké hodinařiny bezesporu patří ke světové špičce mezi luxusními značkami. Jejich hodinky kombinují neuvěřitelnou přesnost, nejvyšší kvalitu a exkluzivní design. IWC Schaffhausen se zaměřuje na ekologii a při výrobě i obchodu se snaží o maximální udržitelnost. Výrobu hodinek i hlavní švýcarské sídlo firmy proto pohání obnovitelné zdroje energie, drahé kovy od dodavatelů jsou primárně recyklované a splňující standardy nejlepší praxe.

SLAVNÉ MODELY IWC SCHAFFHAUSEN

  • IWC PILOT’S WATCH AUTOMATIC SPITFIRE

Hodinky Pilot’s Watch Automatic Spitfire vzdávají hold modelu Pilot’s Watch Mark 11, který značka IWC představila v roce 1948 a v podstatě tím vydláždila cestu pro vzhled všech svých budoucích pilotních hodinek. Ani moderní kousek pod názvem Automatic Spitfire se neodklání od této původní filozofie a nezapomene proto poskytnout výtečně čitelný číselník. A ačkoliv kořeny jeho designu sahají daleko do minulosti, na strojku hodinek nic tolik historického není. Jedná se totiž o první hodinky, které využívají interního kalibru 32110 IWC s rezervou chodu až po dobu tří dnů. Vnitřní železné pouzdro strojek chrání před magnetickým rušením, zelený řemínek NATO potom hodinkam dodává vojenský vzhled.

  • IWC PORTOFINO CHRONOGRAPH

Od sportovního stylu se přesuneme na opačnou stranu hodinářsko-designerského spektra. Hodinky Portofino Chronograph, které své pojmenování získaly podle malé, avšak proslulé, italské rybářské vesničky, uvedla značka IWC Schaffhausen na trh v roce 1984. Jednalo se tehdy o náramkové hodinky ve stylu hodinek kapesních. Model Portofino je společenským kouskem skrze na skrz, jemuž nechybí styl, elegance a nadčasovost. Narozdíl například od kolekce Pilot na ciferníku nenajdeme arabské číslice, nýbrž jemné římské značení. Luxusní vzhled a společenský styl taktéž podpoří ocelový náramek Milanaise nebo řemínek z kůže. U verze Chronograph jsou hodinky Portofino vybaveny samonatahovacím strojkem 75320 IWC, který poskytne až 44 hodinovou rezervu.

 

IWC PORTOFINO CHRONOGRAPH

 

  • IWC PILOT’S WATCH CHRONOGRAPH EDITION “THE LITTLE PRINCE”

Jak jinak by mohly vzniknout hodinky pojmenované podle Malého Prince, než partnerstvím špičkového hodinářství a samotného autora a básníka Antoina De Saint-Exuperyho. Vznikla tedy celá řada touto celosvětově zbožňovanou knihou inspirovaných kousků. Ikonické hodinky Pilot’s Watch od značky IWC Schaffhausen v edici “Le Petite Price” jsou okamžitě rozpoznatelné díky svému jasně modrému ciferníku. Modrá barva je pro všechny hodinky edice společná, existují však i jiné modely, mimo tuto kolekci, u kterých lze modrý číselník najít. Na dýnku všech “Le Petit Prince” hodinek se také nachází rytina samotného prince, včetně pláště a meče.

 

  • IWC PORTUGIESER CHRONOGRAPH

Kolekce IWC hodinek s názvem Portugieser vznikla ve 30. letech 20. století jako reakce na objednávku dvou portugalských obchodníků, kteří značku požádali o velké a přesné hodinky. Přáli si, aby tyto hodinky vyhovovaly standardům chronometrů, jež používají námořníci, ale také aby byly předimenzované. Což znamenalo, že se hodináři z IWC museli uchýlit k použití strojku určeného pro kapesní hodinky. A model Portugieser byl na světě. S jeho 41 mm pouzdrem dnes sice není tím největším modelem, který značka nabízí, avšak díky tenké lunetě je jeho velikost výraznější. IWC Portugieser Chronograph je inspirován námořnickým stylem a nabízí velmi decentní a sofistikovaný vzhled.

IWC PORTUGIESER CHRONOGRAPH

 

  • IWC AQUATIMER CHRONOGRAPH EDITION “EXPEDITION CHARLES DARWIN”

Designéři z IWC Schaffhausen při tvorbě tohoto modelu záměrně sáhli po nevšedním bronzu, aby tak vzdali hold lodi HMS Beagle, s níž Charles Darwin dojel na galapágy. A protože bronz patří k materiálům, které patinují —tedy mění svůj vzhled při vystavení větru, slunci, soli, a mnoha dalším vlivům — každé jedny hodinky Aquatimer Chronograph Edition “Expedition Charles Darwin” jsou časem zcela jedinečné. Tento kousek byl navržen pro velké dobrodruhy jakožto ideální doprovod na expedice. Jeho součástí je speciální otočná luneta se systém SafeDive, samozřejmostí je potom vodotěsnost do hloubky až 300 metrů.

.

IWC AQUATIMER CHRONOGRAPH EDITION “EXPEDITION CHARLES DARWIN

 

  • IWC PILOT’S WATCH DOUBLE CHRONOGRAPH TOP GUN CERATANIUM

A k nejikoničtějším hodinkám značky IWC Schaffhausen, modelu Pilot’s Watch, se ještě jednou vrátíme. Tentokrát jde o kousek vyrobený ze speciálního materiálu, který kombinuje lehkost a pevnost titanu s proti opotřebení a poškrábání velmi odolnou keramikou. Kromě skvělých vlastností nabízí spojení těchto dvou materiálů stylovou matně černou barvu. Tu se v IWC u modelu Double Chronograph Top Gun Ceratium rozhodli použít nejen na samotné pouzdro hodinek, ale také na tlačítka a sponu. Pro hodinky jsou potom typické velmi jemné červené detaily. Dvojitý chronograf, hlavní komplikace tohoto kousku, svému nositeli umožňuje zaznamenávat mezičasy nebo dva na sobě nezávislé časy současně.

# 9 CARTIER

Když se řekne Cartier, mnozí si místo hodinek nejprve vybaví šperky. Má to svůj důvod. Historie Cartier totiž sahá do dávné minulosti, kdy tato luxusní značka vyráběla prvotřídní šperky pro krále, císařovny, sultány a cary. Dnes je Cartier celosvětově proslulý jako výrobce nejen prvotřídních šperků ,ale také hodinek, které jsou po celém světě oslavovány hlavně pro svou bezchybnou kvalitu, uměním inspirovaný design a úžasnou propracovanost. Přestože je značka charakteristická svou bohatou tradicí a nese si s sebou obrovské dědictví, je stejně tak typická pro svou neutuchající touhu neustále posouvat hranice a bourat konvence. V její technologicky vyspělé hodinářské laboratoři pracují na těchto exkluzivních hodinkách ti nejlepší hodináři, kteří při své tvorbě užívají výjimečných technik, jako je například granulace zlata. A přesně proto jsou hodinky od Cartier velmi často na první pohled neobvyklé a opatřené nevšedními konfiguracemi, které je odlišují od ostatních vrcholných hodinářských značek.

SLAVNÉ MODELY CARTIER

  • CARTIER TANK 

Tím vůbec nejpopulárnějším a nejprodávanějším modelem této značky jsou neuvěřitelně nadčasové hodinky Cartier Tank. Poprvé byl tento kousek s typicky hranatým ciferníkem vyroben před více než sto lety v roce 1917, kdy se Louis Cartier nechal inspirovat ve stopách pneumatik tanků z první světové války. Od té doby již tento kousek zdobil zápěstí takových osobností jako jsou princezna Diana, Jackie Kennedy, Andy Warhol nebo třeba Michelle Obama. Hodinky Cartier Tank, pro něž jsou typické římské číslice, během své existence zažily řadu vylepšení, přepracování a limitovaných edic a po celou tu dobu si sebevědomě si drží své prvenství na žebříčku nejlepších hodinek značky.

CARTIER TANK

 

  • PANTHÈRE DE CARTIER

Divoká kočka z džungle je se značkou Cartier spjata již od roku 1914, definitivně se však stala symbolem až v roce 1983, kdy vyšel vůbec první model ikonických hodinek Panthère de Cartier. Model se velmi rychle stal bestsellerem mezi hodinkami pro ženy, a to hlavně pro své ctnosti jako jsou elegantní minimalismus, čisté linie a pro značku typické římské číslice. Pouzdro hodinek Panthère de Cartier je potom proslavené pro svou záměrnou asymetričnost. Výroba tohoto modelu byla v roce 2004 pozastavena, avšak po desetileté pauze se kolekce Panthèr vrátila v plné síle a dodnes platí za jeden z nejikoničtějších počinů značky Cartier.

PANTHÈRE DE CARTIER

  • SANTOS DE CARTIER

U hranatých číselníků ještě zůstaneme a zaměříme se teď na model, který tento tvar u hodinek Cartier představil vůbec poprvé. Santos de Cartier se obrovské popularitě těší pro své nadčasové proporce, minimalistický design a elegantní estetiku. Tyto unisexové hodinky poprvé spatřily světlo světa v roce 1904 a od té doby byly představeny v širokém spektru všemožných velikostí, kovových provedení i třeba vzácnějších limitovaných edicí vysázených diamanty. Pro hodinky Santos de Cartier je typické naplno přiznat takové detaily, které u většiny ostatních hodinek zůstávají běžně skryté. Patří sem například viditelné šroubky. Hodinky Santos de Cartier rádi nosí třeba hollywoodská herecká esa Tom Cruise, Christian Bale, Chris Pratt nebo Jake Gyllenhaal.

SANTOS DE CARTIER

 

  • BALLON BLEU DE CARTIER

Hodinky Ballon Bleu de Cartier, které si oblíbili například Kate Middleton nebo Johnny Depp, byly prvně představeny v roce 2007 a jsou typické svým kulatým ciferníkem poněkud překvapivé velikosti. Jedná se o odvážnější, a proto i lehce rozpoznatelný, design mísící precizní hodinářské řemeslo s vrcholným šperkařstvím, tedy obě disciplíny v nichž Cartier exceluje už přes 170 let. Tento unisexový kousek nabízí pro značku typické římské číslice na perleťovém ciferníku a luxusní safírovou korunku. Ačkoliv se jedná o relativně čerstvý model, právě díky svým jedinečným de tailům se hodinky Ballon Bleu de Cartier rychle staly dalším z bestsellerů značky.

BALLON BLEU DE CARTIER

  • DRIVE DE CARTIER

Design hodinek Drive de Cartier, které rád nosí například Robert Downey Jr., byl inspirován historickými automobily. Model byl prvně představen v roce 2016 a nabízí elegantní kulatý tvar s jemnými úhly, stejně jako spoustu detailů vzdávajících poctu legendárním hodinkám Cartier. Patří sem modré ručičky ve tvaru meče, typická safírová korunka či vzor na číselníku. Hodinky z kolekce Drive de Cartier byly navrženy tak, aby se stejně perfektně hodily na pompézní společenskou akci i pro každodenní nošení k obyčejným džínám a tričku, a jsou proto stylovým, všestranným a nenuceně elegantním kouskem, jenž si oblíbily ženy i muži po celém světě.

DRIVE DE CARTIER

 

#10 TAG HEUER 

V roce 1860, tedy dávno předtím, než TAG (Techniques d’Avant-Garde) koupil ve firmě většinový podíl, založil Edouard Heuer stejnojmennou společnost na výrobu hodinek ve švýcarském La Chaux-de-Fonds. Netrvalo dlouho a Edouard nechal patentovat unikátní mechanismy, z nichž některé dodnes figurují v mnoha mechanických náramkových hodinkách značky. Heuer se však nejvíce proslavil svými chronografy, jejichž první verzi určenou na zápěstí představil v roce 1914. Během 60. let 20. století se hodinky Heuer staly natolik nedílnou součástí světa automobilových závodů, že byste jen stěží hledali oficiální fotografie z té doby, na kterých by jejich logo nebylo vidět. Stejně jako řada dalších švýcarských hodinářů, také Heuer potkala quartzová krize v 70. letech, která jej dohnala až k prodeji. V roce 1985 se tak k názvu připojil TAG, tedy zkratka holdingové společnosti Techniques d’Avant Garde. Od té doby se značka kromě automobilových závodů začala objevovat taktéž jako sponzor golfu, tenisu nebo jachtingu. Díky své bohaté historii, ale i neustálému posouvání hranic dnes značka TAG Heuer uspokojí jak milovníky tradičních vintage modelů, tak vyznavače supermoderních luxusních hodinek.

SLAVNÉ MODELY TAG HEUER

  • TAG HEUER MONACO

Tento ikonický kousek, proslavený automobilovými závodníky a pojmenovaný po Grand Prix Monaka, vznikl v roce 1969. Charakterizuje ho ostře hranaté pouzdro, automatický strojek a výrazné barevné akcenty. Tyto legendární hodinky jsou taktéž neoddělitelně spojeny s patrně nejstylovější érou filmu — sedmdesátými léty —, a konkrétně pak i s nejstylovějším mužem této nejstylovější éry, Steve McQueenem. Ten si hodinky Monaco poprvé nasadil ve filmu Le Mans, jenž byl pojmenován po slavném automobilovém závodu. A jako lusknutím prsty, z typicky čtvercového modelu se okamžitě stala naprostá klasika. Postupem času se Monaco dočkalo taktéž nových, decentnějších verzí, které měly lépe posloužit jakožto hodinky spíše společenské než sportovní. V žádné takové variantě však neztratili na svém jedinečném stylu.

TAG HEUER MONACO

 

  • TAG HEUER AUTAVIA

Ačkoliv je značka TAG Heuer proslulá zejména svými sportovními (přesněji závodními) hodinkami, a vedle toho několika potápěčskými kousky, dokazuje, že se dovede masivně prosadit i v trochu odlišné hodinářské oblasti. Hodinky TAG Heuer Autavia jsou totiž prvotřídním modelem leteckým. Model se pyšní špičkovou kvalitou a všemi atributy, které by na pořádných pilotních hodinkách neměly chybět. Zvětšená korunka je připravena pro méně obratnou manipulaci v leteckých (či ostatně i jakýchkoliv jiných) rukavicích, číselník je přehledný a skvěle čitelný a na dýnku dokonce najdeme rytinu vrtule. Zkrátka letecké hodinky se vším všudy.

TAG HEUER AUTAVIA

 

  • TAG HEUER CARRERA

Chronografy jsou bezesporu tím nejzásadnějším typem hodinek, kterými se TAG Heuer proslavil. A právě hodinky Carrera se v roce 1964 staly vůbec prvním chronografem, který  značka navrhla speciálně pro měření automobilových závodů. Název tohoto kousku byl zvolen jakožto památka na slavný mexický silniční závod Carrera Panamericana, který byl pro svou nebezpečnost a příliš vysoký počet obětí zrušen. Dle znalců je model Carrera důležitým mezníkem v designu hodinek. Od svého představení se tento kousek dočkal mnoha různých verzí, velikostí, odlišných ciferníkových designů, ale také samotných strojků. V roce 2020 světlo světa spatřila řada nových variací, jež vznikly u příležitosti 160. výročí založení značky TAG Heuer.

TAG HEUER CARRERA

  • TAG HEUER AQUARACER

Jak už sám název napovídá, hodinky TAG Heuer Aquaracer byly speciálně vyvinuty jakožto kousek pro profesionální potápěče. Avšak jak už to tak u prakticky všech luxusních potápěčských hodinek bývá, také Aquaracer si svou hlavní fanouškovskou základnu našel hlavně mezi těmi, kteří se svůj běžný suchozemský život za hlubiny oceánu vyměnit nechystají. To však neubírá nic z jejich vysoce profesionálního provedení. Aquaracer byl poprvé představen v roce 2003 jakožto nástupce modelu Aquagraph, jenž testovali samotní Navy SEALs. Výsledek byl více než fantastický, a to hlavně proto, že se jedna o chronograf, tedy hodinky obsahující pohyblivé části náchylnější k poškození. Dnes je Aquaracer jedním z udavačů stylu a vzhledu potápěčských hodinek.

TAG HEUER AQUARACER

  • TAG HEUER CONNECTED

Pokrok zastavit nelze a značka TAG Heuer to dobře ví. A zatímco její konkurenti z řad nejlepších světových hodinářů se k trendu chytrých hodinek staví váhavě, ba dokonce skepticky, TAG Heuer na palubu naskočil hned na začátku. A jejich současná verze hybridních hodinek je skutečně působivá. TAG Heuer Connected využívá kombinaci dotykové obrazovky (stejně jako je tomu například u Apple Watch) a klasických tlačítek, jež slouží k přístupu k funkcím jako je měření rychlosti, tempa, srdečního tepu nebo například mapám. Prostřednictvím aplikace značky TAG Heuer lze tyto hodinky synchronizovat s Apple Health, Google Fit či aplikací Strava. Jejich obrovskou výhodou, kterou si tolik uživatelů pochvaluje, je fakt, že tyto moderní chytré hodinky si stále zachovávají svůj typický “TAG Heuer” vzhled.

TAG HEUER CONNECTED

VÝHODY LUXUSNÍCH HODINEK Z DRUHÉ RUKY

Jedinečné, vintage i cenově dostupné. Takové jsou luxusní hodinky z druhé ruky. Oproti těm zbrusu novým mají tyto “second-hand” kousky spoustu výhod. Které to jsou?

LEPŠÍ INVESTICE

Nové luxusní hodinky jsou na tom stejně jako nová auta — jakmile je v obchodě zaplatíte, okamžitě ztrácejí svou hodnotu. A to, v závislosti na konkrétní značce a modelu, klidně i o desítky či stovky tisíc. V případě nákupu hodinek z druhé ruky se tomuto obrovskému propadu vyhnete. Ba co víc — v mnoha případech pak lze takové hodinky v budoucnu znovu prodat a získat za ně víc než kolik jste za ně zaplatili. Je to tak. Nejenže cena použitých luxusních hodinek klesá mnohem pomaleji, v některých případech vám jejich přeprodej dokonce přinese nemalý zisk. Typickým příkladem jsou takové hodinky, kterých na světě existuje pouze omezené množství.

VĚTŠÍ VÝBĚR

Jakmile se začnete poohlížet po luxusních hodinkách z druhé ruky, otevíráte si tak cestu k exkluzivním vintage modelům, limitovaným edicím a jedinečným kouskům, které se budou ve vaší osobní sbírce skvěle vyjímat. A jde-li o unikátní kusy, velmi často se při jejich koupi jedná o mnohem lepší investici než u hodinek fungl nových. Trh s použitými hodinkami luxusních švýcarských značek totiž dovede nabídnout mnohem víc. A pokud vás láká styl a estetika historických hodinek s tradicí, je to právě second-handový market, jenž vám poskytne širokou škálu vintage možností. A ačkoliv se samozřejmě vyrábějí také zbrusu nové hodinky ve vintage stylu, každý pořádný sběratel luxusních hodinek vám řekne, že to zkrátka není to stejné. Pouze skutečné vintage hodinky dovedou vyprávět autentický a jedinečný příběh.

PŘÍJEMNĚJŠÍ CENA

Jasnou výhodou při koupi hodinek z druhé ruky je pochopitelně také fakt, že jsou zkrátka obecně dostupnější než ty úplně nové. Můžete si tak dovolit i takové značky a styly, které by jinak byly mimo vaše finanční možnosti. A protože jsou luxusní hodinky narozdíl třeba od oblečení nadčasové, mohou se i ty použité stát naprosto spolehlivým doplňkem na celý život (a kolikrát více než jeden). Tyto kousky jsou totiž vždy tvořeny jen z těch nejkvalitnějších dostupných materiálů a jejich výroba a zpracování všech nejtitěrnějších detailů obvykle zabere měsíce nebo i celé roky. Vznikají navíc pod rukama excelentních hodinářů, kteří své řemeslo a jedinečné dovednosti celoživotně zdokonalují. Ať už jsou luxusní hodinky nové nebo použité, téměř vždy si můžete být jistí, že jsou stále ve skvělém stavu.

LUXUSNÍ POUŽITÉ HODINKY: CO VĚDĚT PŘED NÁKUPEM

Rozhodli jste se, že si chcete pořídit použité hodinky. A co teď? Dali jsme pro vás dohromady ty nejdůležitější tipy, podle kterých si správně vybere i úplný začátečník. Nezapomeňte, že stejně s jako jakoukoliv jinou velkou koupí je i v tomto případě velkou výhodou, pokud se o daném trhu a nabídce dozvíte co nejvíce. A o luxusních hodinkách se toho lze dozvědět opravdu hodně. Pro začátek však postačí, zaměříme-li se na následujících 5 oblastí. Co byste před nákupem určitě měli vědět?

  1. EXISTUJÍ 3 TYPY HODINEK Z DRUHÉ RUKY

Pojďme se společně rovnou podívat, které to jsou:

  • Prvním typem jsou takové hodinky, které jsou moderní a jejich nové verze se stále prodávají jak u autorizovaných prodejců tak v maloobchodních buticích. U těchto kousků platí to stejné co u luxusních aut — v momentě koupě okamžitě ztrácí část své hodnoty. Přesto si, hlavně díky své vysoké kvalitě, moderní luxusní hodinky dovedou zachovat vysokou hodnotu a mohou být dobrou investicí. Velkou výhodou je, pokud se na hodinky stále vztahuje původní záruka garantovaná výrobcem.

Patek Philippe Nautilus

  • Druhý typ představují hodinky, které se už nové koupit nedají, protože jejich výroba byla ukončena. Nejlepší švýcarské značky své úspěšné modely velmi často aktualizují, kolikrát však jde jen o nepatrné estetické rozdíly. Případně může vzhled zůstat identický, ale jejich nová verze poskytne aktualizovaný strojek. Jak vylepšené modely přibývají, starší varianty jsou postupně vyřazovány z výroby a tím pádem i butiků, až jsou nakonec úplně ukončeny.

Patek Philippe Nautilus

 

Rolex Submariner 50th Anniversary

  • A konečně třetí typ použitých hodinek, známý pod označením “vintage”. Jedná se o takové modely, které jsou obvykle minimálně 30 let staré a v ideálním případě o ně bylo po celou tu dobu dobře pečováno. V takovém případě by u hodinek od luxusních švýcarských značek neměl být žádný problém s funkčností, a také jejich vzhled by měl být stále ve skvělém stavu. Vintage kousky jsou pochopitelně vzácnější, ale také choulostivější a na údržbu náročnější. Existuje velká spousta historických a vintage hodinek, které se v průběhu let výrazně zhodnotily a mají nyní mnohem vyšší hodnotu, než když byla zbrusu nové.

Rolex Submariner 50th Anniversary

Rolex Explorer II

 

Rolex Explorer II

 

  1. KTERÝ MODEL JE PRO VÁS TEN PRAVÝ

S výběrem konkrétních luxusních hodinek z druhé ruky se radí poněkud těžko, protože výběr je skutečně obrovský. A každý z nás má trochu jinou představu o tom, jak by měly jedinečné a ikonické hodinky vypadat. Zatímco pro někoho je nejzásadnější nosit na zápěstí vysněnou značku, jiní se budou řídit spíše vlastnostmi a funkcemi, které daný kousek nabízí. Proto pokud jste co se týče výběru teprve na začátku vaší cesty, je dobré nejprve se v klidu zamyslet a ujasnit si, co že by právě vaše hodinky měly splňovat. Zjistíte díky tomu, kterým směrem se začít rozhlížet. V naprosté většině případů se budete řadit do jedné z následujících dvou skupin:

  • Nejvíce vás láká určitý konkrétní typ hodinek, který nabízí specifické mechanické funkce, například chronograf
  • Zajímají vás hodinky, které vypadají určitým způsobem, tedy například společensky nebo sportovně, případně toužíte po specifickém modelu nebo hodinkách, které se mu podobají

Prohlédněte si aktuální nabídku nejprestižnějších švýcarských značek a najděte svůj perfektní kousek

 

  1. JAKOU MÁTE KE KOUPI POUŽITÝCH HODINEK MOTIVACI

Je možné, že byste si rádi pořídili takové hodinky, ze kterých se jednou stane rodinné dědictví. V takovém případě byste měli zvážit faktory jako je přeprodejní hodnota, která není u všech švýcarských luxusních hodinářů stejná. Ty vůbec nejlepší značky jako jsou Patek Philippe nebo Rolex mají obvykle průměrnou hodnotu vyšší než je tomu u většiny ostatních výrobců. Celková hodnota však bude záležet na řadě dalších faktorů, například na konkrétním modelu a provedení.

Dalším možným důvodem, proč si hodinky z druhé ruky pořídit je ten, že byste zkrátka na zápěstí rádi nosili takový kousek, který lidé snadno poznají a zahrnou vás díky tomu chválou nejen na vaše hodinky, ale i na váš vkus a vytříbený styl. V takovém případě je proto nejvhodnější zaměřit se na konkrétní oblíbenou značku a v jejím rámci si najít ten správný model pro vás. Mezi nejrozpoznávanější značky na světě patří Rolex, Patek Philippe, Omega, Cartier, Jaeger-LeCoultre, Audemars Piguet, Breitling, Vacheron Constantin, IWC, TAG Heuer a další.

Nesmíme však zapomenout ani na praktický motivační faktor pro koupi použitých hodinek na rozdíl od těch nových — jejich příjemnější cenu. Stačí srovnat maloobchodní cenu nového kousku a běžnou sazbu za použitý model, abyste si rychle spočítali, kolik lze na takových hodinkách ušetřit. Vždy však pamatujte na to, že pokud je cena použitých hodinek až podezřele nízká, v naprosté většině případů má takto nízká cena nějaký nemilý důvod. Ani použité exkluzivní hodinky zkrátka nejsou za hubičku.

  1. JAK SE URČUJE HODNOTA POUŽITÝCH HODINEK 

Faktorů, které ovlivňují cenu konkrétních použitých luxusních hodinek je velká spousta. A ať už se hodinky chystáte koupit, prodat nebo vyměnit, je zásadní abyste se alespoň v těch nejdůležitějších bodech vyznali. Pochopíte díky tomu, jak je možné, že na pohled identické použité hodinky mezi sebou mohou mít výrazný rozdíl v ceně. Vyhnete se také tomu, aby druhá strana nezneužila vaší neznalosti. Co má tedy na cenu použitých hodinek největší vliv?

  • Značka hodinek
  • Stáří hodinek (rok výroby)
  • Stav hodinek
  • Obnošenost řemínku
  • Specifický model
  • Limitovaná edice
  • Sběratelský kousek či řada
  • Nošené či nenošené
  • Servisované
  • Originální balení
  • Originální dokumenty
  • Platná záruka
  • Nabídka a poptávka
  1. TIPY PRO NÁKUP HODINEK Z DRUHÉ RUKY

Může se vám stát, že narazíte na hodinky, jejichž pouzdro je ve skvělém stavu bez viditelných škrábanců nebo promáčknutí, zatímco na opotřebované řemínku nebo tahu už je zub času mnohem znatelnější. Nezavrhněte takový kousek. Originální řemínek lze vždy koupit přímo od výrobce. A ačkoliv se jeho cena může snadno vyšplhat na několik desítek tisíc korun, celková hodnota hodinek se tak může výrazně zvýšit.

Pokud se však nějaký ten škrábanec přece jen na pouzdru najde, řešením může být profesionální vyleštění. Tady je však nutno pamatovat na to, že všeho moc škodí. Příliš časté leštění hodinek může naopak vést ke snížení jejich hodnoty.

V případě, že se na hodinky už nevztahuje záruka, můžete si jí díky tomuto triku na chvíli “prodloužit”. Pokud totiž svoje hodinky odešlete k opravě či údržbě, výrobce vám v mnoha případech pošle kromě opravených hodinek také záruku. Ta sice nebude tak dlouhá jako je tomu u hodinek nových, avšak co je doma, to se počítá.

Ale pozor! Počítejte s tím, že jakmile hodinky originálnímu výrobci k opravě či údržbě odešlete, může trvat opravdu dlouho, než je znovu budete držet v ruce.

JAK ROZEZNAT PRAVÉ LUXUSNÍ HODINKY OD FALEŠNÝCH

Než se do výběru luxusních hodinek z druhé ruky pustíte, je samozřejmě také dobré vědět, podle čeho rozeznáte kousky pravé a falešné. Luxusní hodinky od nejprestižnějších značek jako je Rolex, Cartier nebo Omega jsou snem mnohých. A právě protože je o ně tak obrovský zájem, není divu, že s poptávkou neustále roste také nabídka jejich podvrhů.

Výrobci takzvaných “fejků” jsou navíc rok od roku sofistikovanější a rozeznat pravý kus od napodobeniny dnes může být pro netrénované oko velice obtížné. Některé podvrhy jsou už na tak vysoké úrovni, že vás rychle přesvědčí perfektně dotaženými detaily. A proto pokud se hodláte pořídit si hodinky z druhé ruky, zásadním a nejdůležitějším krokem je nejprve se ujistit, že se jedná o autentický kus. Jak to ale máte poznat, když už existují napodobeniny, které jsou s originálem téměř identické? Není to nic složitého a například v našem starším článku si můžete přečíst, kde hledat sériové číslo u Rolexů.

Potřebujete akorát vědět, na co se při prohlídce hodinek zaměřit. Je to těchto 5 věci:

  • VÁHA

Všechny pravé luxusní hodinky jsou vyrobeny z drahých ušlechtilých kovů, které váží o poznání víc, než jejich levnější varianty. Padělky však tyto prvotřídní materiály neobsahují, a proto se obvykle k váze originálu zdaleka nedostanou. Jakmile tedy hodinky potěžkáte a budou vám připadat nezvykle lehké, můžete si být téměř jisti, že se jedná o podvrh. Pořádné hodinky musí něco vážit.

  • KVALITA

Výrobci špičkových hodinek při svém řemeslu používají výhradně materiály, nástroje a techniky té nejvyšší úrovně. Všechno musí být k dokonalosti dotažené, veškeré číslice a písmena a rytiny jsou jasná a čitelná. Jakmile na hodinkách spatříte cokoliv, co výše popsané kvalitě provedení neodpovídá, ať už je to rozmazaný nápis nebo jakákoliv nepřesnost, je velmi pravděpodobné, že v ruce držíte padělek.

  • TIKÁNÍ

Při snaze odhalit, zda se jedná o originální hodinky luxusní značky nebo o napodobeninu nám pomohou i naše uši. Přiložte hodinky k uchu… slyšíte zvuk tikání? Potom pro vás nejspíš máme špatnou zprávu. Strojky hodinek od prestižních značek jako je Rolex jsou totiž tvořeny stovkami precizně navržených součástek, které se pohybují tak plynule, že při oběhu sekundové ručičky žádné tikání slyšet není. A pokud ano, opravdu jen naprosto minimálně.

  • CIFERNÍK

Dalším místem, které je při určování pravosti dobré prohlédnout je ciferník — přesněji jeho sklo. Hodinky luxusních značek totiž zpravidla pro svá skla využívají vzácné minerály jako je safír. Pokud si takové sklíčko dobře prohlédnete, měli byste v něm zahlédnout fialové tóny. Že nic takového při pohledu skrz ciferník nevidíte? Pak byste měli zbystřit. Takové hodinky by mohly být falešné…

  • RYTÍ

Prozkoumejte dobře rytiny na hodinkách. Pokud držíte autentické hodinky prestižní značky, rytiny budou přesné, precizní… prostě dokonalé. Jestli se vám cokoliv jen trošku nezdá, je špatně čitelné nebo nerovnoměrné, může to být jasný ukazatel toho, že tenhle kousek není originál. Tématu se věnujeme rovněž v článku “5 tipů, jak rozeznat pravé hodinky od falešných“.

NA CO MYSLET PŘI PRODEJI POUŽITÝCH LUXUSNÍCH HODINEK

Jste majitelem luxusních hodinek a rozhodli jste se prodat je do zastavárny? Rádi byste za ně dostali co možná nejlepší cenu, ale sami nevíte, jak se hodnota určuje a obáváte se, že se vás obchodníci budou snažit ošidit?

Existují 3 hlavní věci, kterým je dobré se pečlivě věnovat, pokud se k prodeji chystáte. Tady jsou:

  1. ZOHLEDNĚTE ZNAČKU, MODEL, KRABIČKU, DOKLADY A STAV HODINEK

Chcete-li prodat vaše exkluzivní hodinky, je nejprve potřeba zvážit některé hlavní faktory, které určují jejich skutečnou cenu. Prestižní a renomované značky jako je Rolex, Cartier nebo Patek Philippe jsou stabilně velmi žádané, a proto si svou hodnotu ve většině případů drží. Co se limitovaných edic týče, výjimečnost hodinek jejich cenu zvedá.

Pokud k vašim hodinkám poskytnete také originální krabici a doklady, můžete počítat s navýšením nabídnuté částky o zhruba 5 % – 10 %.

Vedle samotného faktu, o jaké hodinky se jedná je samozřejmě neméně důležité v jakém jsou stavu. Nejvyšší možnou cenu za vaše hodinky dostanete v případě, že prodáváte perfektně funkční kus, který byl pravidelně servisován.

  1. ZJISTĚTE HODNOTU VAŠICH HODINEK

Z velké většiny budou luxusní hodinky z druhé ruky stát méně, než když byly úplně nové. Existují ale také případy, kdy hodnota hodinek naopak roste. Jedná se o konkrétní modely, které si získaly sběratelský status, jsou vzácné nebo je nosil a proslavil někdo známý.

Alespoň přibližnou hodnotu modelu, který vlastníte, vyhledáte pomocí internetu během několika minut. Postačí podívat se na oficiální stránky značky a na několik věrohodných přeprodejců — ačkoliv se cena stejného modelu může v různých obchodech drasticky lišit, uděláte si alespoň reálnou rámcovou představu o aktuální tržní hodnotě. Díky tomu pro vás najednou bude snadné rozeznat nabídku, která je značně pod cenou.

V zastavárně Michael Trade pro vás nabídku vytvoříme téměř ihned. Stačí, abyste nám poslali fotografie vašich hodinek (a případně i veškerého originálního příslušenství, jako je certifikát nebo krabička) na 773 477 877 (WhatsApp). Ujistěte se prosím, že jsou všechny detaily ostré a dobře čitelné. Obratem se vám ozveme s konkrétní nabízenou částkou. Pro více informací klikněte na výkup hodinek.

  1. ZVOLTE ZKUŠENÉHO KUPCE, KTERÉMU MŮŽETE VĚŘIT

Zastaváren a přeprodejců, kteří od vás odkoupí vaše luxusní použité hodinky je bezesporu spousta, zásadním úkolem je vybrat si z tohoto množství obchodníka, který se ve světě hodinek od nejprestižnějších značek dobře vyzná a je spolehlivý. Jedině tak si můžete být jistí, že za ty vaše skutečně dostáváte tu nejlepší možnou cenu.