Rolex Datejust, Oysterdate a Date: jaký je mezi nimi rozdíl?
S přihlédnutím ke skutečně dlouhé a bohaté historii značky Rolex není divu, že udržet si přehled a vyznat se ve všech na trh uvedených modelech těchto exkluzivních hodinek je čím dál tím obtížnější.
U určení, zda mají Rolexky datovou funkci či nikoliv je to ale snadné — je totiž součástí prakticky všech prodávaných modelů. Existuje dokonce více Rolex modelů s datovým okénkem, než těch bez něj. A zatímco u hodinek jako jsou třeba Rolex Explorer II nebo Rolex GMT-Master je datová funkce pouze jednou z mnoha, u modelů Datejust, Oysterdate a Date hraje prim a představuje pevný základ, kolem něhož se se točí design i funkčnost hodinek.
Dnes se zaměříme na 3 nejoblíbenější modely “datových” Rolexek, abychom si ujasnili, jak je od sebe rozeznat a jaký je v nich rozdíl.
- ROLEX DATEJUST
Rolex Datejust patří bezesporu k těm vůbec nejslavnějším modelům, se kterými kdy značka přišla. Hodinky byly prvně představeny v roce 1945 při příležitosti čtyřicátého výročí firmy a staly se prvními hodinkami s chronometrickou přesností na světě, na kterých se objevilo datové okénko.
Společně s modelem Datejust byl představen také tehdy zcela nový pětiřadý řemínek typu Jubilee, který dnes patří k těm nejžádanějším stylům značky.
Model Datejust existuje v několika různých velikostech — 26mm, 28mm, 31mm, 36mm a 41mm. U prototypové verze bylo použito pouzdro Oyster ve variantě 36mm.
Rolex Datejust 36 je vůbec tou nejpestřejší kolekcí, kterou kdy značka vydala a nabízí velkolepý výběr mezi všemožnými kombinacemi číselníků, materiálů, řemínků a lunet. Co je však pro téměř všechny varianty (pouze vyjma modelů Oysterquartz Datejust) společné je, že jsou automatické a jejich strojky jsou COSC certifikované.
- ROLEX DATE
Stejně jako Datejust, také automatický model Rolex Date je vybaven typickou datovou funkcí a čočkou “kyklop”. Na první pohled stejné typy hodinek Rolex se však liší už svou velikostí — Date je dostupný s pouzdrem ve velikosti 34mm (narozdíl od základní velikosti Datejust 36).
Dnes se Rolex Date vyrábí ve variantě nerezová ocel s lunetou z bílého zlata nebo jsou z nerezové oceli celé. U starších modelů jsme se ale mohli setkat s celozlatými Rolex Date, ale také s dvoutónovým provedením. Stejně jako většina hodinek Rolex jsou v současnosti hůře dostupné, ale občas se na trhu objeví – sledujte naši aktuální nabídku.
- ROLEX OYSTERDATE
Na první pohled vypadají jako Datejust. Podívame-li se ale pečlivěji, rozdíly už jsou mnohem patrnější. Model Oysterdate spatřil světlo světa během padesátých let. Stejně jako Rolex Date je Oysterdate, se svými typickými 34mm, o něco menší než jeho předchůdce Datejust 36. Je také možné setkat se s modelem Oysterdate v pouzdře o velikosti 31mm. Je také dobré vědět, že zatímco ranějším Oysterdate modelům chyběla čočka “kyklop”, nyní už je jejich součástí.
Tím nejzásadnějším rozdílem mezi modely Datejust a Oysterdate je fakt, že Oysterdate jsou hodinky nikoliv automatické, nýbrž manuální. Rozdílu si pak všimnete také na číselníku, kde místo běžně vygravírovaného “Superlative Chronometer Officially Certified” najdeme nápis “Precision”. Důvod? Strojky hodinek Oysterdate totiž nejsou COSC certifikované.
SHRŇME SI TO:
Rolex Datejust jsou ve většině případů automatické hodinky v pouzdře o velikosti 36mm.
Hodinky Rolex Oysterdate jsou dostupné v pouzdře o velikosti 34mm a jsou manuální.
Rolex Date jsou automatické (jako Datejust), jsou ale menší, nejčastěji (jako Oysterdate) se vyrábějí ve velikosti 34mm.
Zajímá-li vás téma luxusních hodinek, doporučujeme vaší pozornosti náš čerstvý článek zde.